Češi v příhraničí při nakupování zapomínají na vlastenectví, říká žena z Německa

Pro cigarety a alkoholické nápoje do Čech. Pro zbytek všeho spotřebního zboží a potravin zve své kamarády za hranice. Tak je totiž možné co nejvíce ušetřit na nákupech. Se svými fígly se s podělila Nina Blacká, obyvatelka německého Bernkastel-Cues. Jak jméno napovídá, původem je Češka – pochází ze severočeského Mostu.

Do svého rodiště tak jezdí nyní utrácet jen za nikotinovou neřest a alkohol. Její přátelé z Čech podle ní do země jejího nového bydliště jezdí ale pro mnohem širší sortiment. Prozradila, proč by českým přátelům doporučila přijet nakupovat do Německa, kde se to, i přes výdaje na cestu, stále vyplatí.

Není tajemstvím, že Češi, nejen z příhraničí, okupují německé obchody. „Vím, že lidé například z Chomutova jezdí do Annabergu, Marienbergu – to je bývalé komunistické Německo. Navštěvují ale i Chemnitz, a to je od Mostu přibližně 99 kilometrů,“ potvrzuje Nina Blacká trend českéých nákupních výprav ke svým sousedům.

Plesnivé ovoce? To je častějším jevem v českých supermarketech

Po více než čtyřech letech trvalého bydlení za hranicemi, již Nina Blacká ví, že v Německu je skutečně levněji.

„Kromě tvrdého alkoholu a cigaret, to je tady v Čechách hodně drahé. A asi i takový ten psychický pocit mám – dáš 100 eur a tolik toho nakoupíš, co v ČR za sto korun. Tedy pokud to nepřepočítáváš na české peníze. Jednoznačně bych řekla, že sem Češi jezdí kvůli kvalitě a cenám. Slevové akce jsou v Německu doslova bombastické – ne jak v České republice, kde i když kupuješ ve slevě, máš pořád pocit, kolik jsi ten den utratila,“ popisuje Blacká své pocity z nakupování ve dvou různých státech. „No schválně si rozměňte aspoň sto eur, sedněte do auta a jeďte na testovací nákup do Chemnitzu, sami uvidíte,“ vybízí. A je si prý jistá, že ji čeští zákazníci dají za pravdu.

Srovnání české a německé nákupní horečky a jejího zázemí, je podle Niny Blacké obecně dost jednoduché.

„Kvalita je tady určitě na prvním místě, nejde to vážně srovnat s ČR. Žádné plesnivé ovoce a zelenina, jako třeba když jsem v českém supermarketu byla naposledy. To byla opravdu hrůza a děs, ještě za ty ceny!“, oceňuje německou pečlivost. A ještě něco – i přístup zaměstnanců.

České prodavačky zákazník většinou „obtěžuje“. I když za ty platy, se asi není čemu divit

„Německé prodavačky jsou k zákazníkovi milé, vstřícné. V Čechách? Tváří se jako by je člověk obtěžoval. No ale zas za ty jejich platy se není čemu divit,“ podotýká.

Také liknavost českých obchodníků při akceptování reklamací není podle jejích slov něčím, s čím se v Německu zákazník musí trápit.

„Když něco koupíte a chcete reklamovat, máte paragon, tak bez problémů je samozřejmostí ihned vrácení peněz nebo výměna zboží. V ČR se dohaduješ sto let, než dostaneš své,“ upozorňuje na fakt, kvůli kterému mají v naší republice smysl spotřebitelská sdružení na obranu zákazníka.

„Myslím si, že je to celkově o kvalitě, ceně, přístupu personálu a žádných obav z nevyřízených reklamací,“ shrnuje, proč Češi z příhraničí občas při utrácení peněz „zapomenou“ na vlastenectví, a dodává: „Jezdí sem nakupovat jak moje sestra, tak i švagrová, obě ze severních Čech.“

Speciální jízdenka pro Ústecký kraj

Na letní výprodej se vyplatí zajet i vlakem. České dráhy a partnerští dopravci v Německu, nabízejí totiž celou řadu výhodných přeshraničních slev, se kterými lze podniknout cestu například do Drážďan, Řezna, i dalších míst.

Příklad jízdenek SporoTiket pro Německo (2. třída, cena za zpáteční cestu, cena v Kč se může měnit podle kurzu Kč x Euro): Praha – Berlín, Brno – Drážďany – 1 498 Kč (58 Euro); Praha – Drážďany (jednodenní zpáteční nabídka) – 568 Kč (22 Euro); Brno – Berlín – 2 014 Kč (78 Euro); Praha / Plzeň – Mnichov / Norimberk – od 982 Kč (od 38 Euro); Cheb – Norimberk – od 568 Kč (od 22 Euro).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *