Akademik z pohraničí to vidí černě: Je to beznadějné, civilizace spěje k zániku

Ředitel mostecké pobočky Vysoké školy finanční a správní Josef Švec si myslí, že spějeme k zániku stejně jako antická civilizace. Regionální odborník, který je zároveň jednatelem odborné sekce Vzdělávání při Okresní hospodářské komoře v Mostě, je nadmíru pesimistický. Je přesvědčen, že už dávno je pod rozlišovací schopnosti nejvyšších politiků dívat se na cokoli očima běžných lidí. V žaludku mu leží například krátkozrakost fotovoltaiky.

Technická vyspělost a schopnost vyrobit a spotřebovat hromadu věcí nemusí být známkou skutečné vyspělosti. „Po nás potopa. Připravujeme dětem děsivou budoucnost. Hlavně z hlediska osobního. V oblasti morálky rozhodně vyspělí nejsme. A to je nejdůležitější aspekt,“ říká Josef Švec.

Vyspělý antický svět také zanikl

Poukazuje na řadu podobných prvků s antickým světem, který nakonec, byť na vysoké úrovni znalostí, schopnosti a vynálezů, nakonec zanikl. „Existují na to již srovnávací studie. A já nejsem optimista. Pokud se nezmění filozofie těch, co řídí svět…  pokud nebudou brát v úvahu udržitelný rozvoj, ať ekonomický, ekologický, tak se z toho nevymotáme,“ varuje. Politik je, podle něj, něco jako ředitel státu. A stejně jako každý podnik musí mít vizi na dlouhou dobu, chce-li být úspěšným, nelze, aby politici mysleli jen v rámci svého volebního období. „Nevidím světýlko na konci tunelu,“ je skutečně velmi pesimistický.

Solární panely nás také potápí

Chyba je, podle něj, zejména v tom, že se přemýšlí jen na několik málo roků, ne na desítky let, s dlouhodobým výhledem. „Prostě to nevyřešíme, že dáme dotaci na solární panely, které jsou opak neskutečně drahé, a potápí nás to jinde,“ ukazuje jeden z příkladů, kdy, podle něj, s nekontrolovaným nárůstem výroby energie z obnovitelných zdrojů někdo zase vymyslet habaďůru, která z dlouhodobého hlediska je spíš průšvih.

Škola, které šéfuje, se, kromě jiného, na bakalářské i magisterské úrovni zabývá tématy společenské odpovědnosti firem. „Chceme trochu napomoci vnímání, že nelze jen vyrábět, ale i pomáhat kolem sebe. Dát úlitbu není odpovědnost!“ podotýká.

Řešení? To už nejde

Řešení všeho je však složité. „Já si myslím, že to už nejde,“ říká. Bylo by potřeba ovlivnit politiky, a to se jeví jako dosti složitý úkol! „Svět je politicky tak odtržen. Politici se utápí hrátkami mezi sebou. Impulzy zezdola můžou jen těžko vnímat!“ cítí zoufalství vysokoškolský odborník.

Jeden z jeho kolegů Vilém Kunz, který působí jako odborný asistent na Katedře marketingové komunikace Vysoké školy finanční a správní, napsal vloni knihu Společenská odpovědnost firem. Teoretická východiska jsou v publikaci doplněna i o výsledky řady výzkumů realizovaných k problematice v České republice i ve světě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *